پنجاه و یکمین جلسه شورای نشر کتاب دانشگاه برگزار شد

17 07 2023
کد خبر : 4185569
تعداد بازدید : 4074

پنجاه و یکمین جلسه شورای نشر کتاب دانشگاه رأس ساعت 9 صبح روز سه شنبه مورخ 1402/04/27 در سالن شورای معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد. در ابتدای جلسه، موضوع مصوبه جلسه مورخ 1402/03/10 هیأت ممیزه دانشگاه در خصوص کتاب های چاپ شده غیر از انتشارات دانشگاه گیلان با عنوان "تألیف یا تصنیف" در پرونده­ های ارتقای مرتبه، تبدیل وضعیت و ترفیع اعضای محترم هیأت علمی که تعیین نوع اثر به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه واگذار شده است، مطرح و بررسی و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد. همچنین در این جلسه درخواست چاپ 5 عنوان کتاب از اساتید محترم دانشکده های معماری و هنر، ادبیات و علوم انسانی، علوم کشاورزی و تربیت بدنی و علوم ورزشی مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نتایج داوری کتاب ها، در خصوص چاپ و یا عدم چاپ آنها در مرکز نشر دانشگاه، تصمیم گیری شد. از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه، درخواست مدیرکل محترم بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از رئیس محترم دانشگاه مبنی بر همکاری و چاپ مشترک کتاب توسط دانشگاه و بنیاد حفظ آثار بود. همچنین یک مورد درخواست درج آرم دانشگاه روی جلد کتاب ترجمه شده توسط عضو محترم هیأت علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی که مراحل داوری و ویراستاری را در مرکز نشر دانشگاه طی نموده و مقرر است توسط انتشارات بامداد کتاب چاپ و منتشر شود، مطرح و مورد موافقت اعضای محترم شورای نشر کتاب دانشگاه قرار گرفت


دسته بندی :
خبرها

خبر های مهم

نمایشگر دسته ای مطالب

04 12 2023

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار استان در دانشگاه گیلان افتتاح شد

بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن‌بازار استان گیلان با ارائه بیش از ۲۵۰ محصول فناورانه و طرح‌های پژوهشی کاربردی از امروز در مرکز نوآوری دانشگاه گیلان گشایش یافت. این نمایشگاه در راستای شعار سال با عنوان «پژوهش و فناوری، پیشران رشد تولید و مهار تورم» با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان از امروز در مرکز نوآوری دانشگاه گیلان برای بازدید علاقمندان دایر شده است. توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری، هدفمندکردن ارتباطات کنشگران این زیست بوم، ارائه پژوهش‌ها و عملکردهای تحقیقاتی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی، ارائه نیازمندی‌های دستگاه‌های اجرایی و نمایش توانمندی‌های فناوران به منظور استفاده از فناوری در رفع نیازهای فناورانه استان از اهداف برپایی این نمایشگاه است. در این نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی ۳۱ دستگاه اجرایی استان و بیش از ۲۵۰ محصول فناورانه و طرح‌های پژوهشی کاربردی عرضه شده‌است. بیست و چهارمین نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش، فناوری و فن‌بازار گیلان تا پانزدهم ماه جاری در مرکز نوآوری دانشگاه گیلان در کیلومتر پنج جاده تهران میزبان بازدیدکنندگان است.

25 10 2023

جلسه شورای نشر کتاب دانشگاه برگزار شد

پنجاه و سومین جلسه شورای نشر کتاب دانشگاه رأس ساعت 09:00 صبح روز چهارشنبه مورخ 1402/08/03 در سالن شورای معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد. در این جلسه درخواست چاپ دو عنوان کتاب از اساتید محترم دانشکده های کشاورزی و ادبیات و علوم انسانی مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نتایج داوری کتاب ها، در خصوص چاپ و یا عدم چاپ آنها در مرکز نشر دانشگاه، تصمیم گیری شد. در ادامه جلسه بر اساس مصوبه هیأت ممیزه محترم دانشگاه، در خصوص کتاب های چاپ شده اساتید محترم در انتشارات خارج از مرکز نشر دانشگاه گیلان با عنوان «تألیف یا تصنیف» در پرونده های ارتقای مرتبه، تبدیل وضعیت و ترفیع اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه که تعیین نوع کتاب به حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه واگذار شده است، برای 3 عنوان کتاب ارسالی از سوی دانشکده ها با عنایت به نظرات داوران، در شورای تخصصی نشر کتاب دانشگاه، تصمیم گیری و نوع کتاب ها تعیین شد.

14 10 2023

ارتقا رتبه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان به آزمایشگاه ممتاز کشوری

آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان که پیش تر با تلاش مسئولان و همکاران مجموعه دانشگاه گیلان در آخرین ارزیابی عملکرد و رتبه بندی آزمایشگاه های کشور در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (لبزنت) موفق به کسب رتبه دوم آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه های جامع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده بود، موفق به ارتقا و کسب رتبه آزمایشگاه ممتاز کشور بر اساس شاخص های ارزیابی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (لبزنت) سال 1401 شده است. شاخص های ارزیابی آزمایشگاه ها در شبکه راهبردی شامل: 1- عملکرد آزمایشگاه در ارائه خدمت، 2- مشتری مداری، 3- همکاری شبکه ایی، 4-  نظر سنجی از مشتریان، 5- راستی آزمایی عملکرد آزمایشگاه و ... می باشد. بدین ترتیب آزمایشگاه ممتاز به این معنی است که در ارزیابی سالانه آزمایشگاه می بایست بیش از 500 امتیاز شاخص کل و 80 درصد امتیاز مشتری مداری را کسب نماید که این امر با تلاش مستمر تمامی همکاران مجموعه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان محقق شده است.  شایان ذکر است که این آزمایشگاه در سال 1400 نیز رتبه آزمایشگاه توانمند را کسب نموده بود.

07 10 2023

حضور دانشگاه گیلان در رتبه بندی جهانی تایمز 2024

 پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را در رتبه بندی های مختلف (جهانی، منطقه ای، حوزه ای) مورد ارزیابی قرار می دهد. در این رتبه بندی، دانشگاه های جهان در 5 حوزه آموزش، محیط پژوهش، کیفیت پژوهش، صنعت و وجهه بین المللی برپایه 17 سنجه کمی مورد ارزیابی قرار می گیرند. این پایگاه فهرست جهانی دانشگاه های برتر سال 2024 میلادی را منتشر کرده است به طوری که 1904 دانشگاه در سطح جهان رتبه بندی شده اند. در این رتبه بندی نشان از 73 دانشگاه از ایران (اعم از وزارت بهداشت و وزارت عتف) حضور دارند. دانشگاه گیلان با امتیاز 1201-1500 جهانی نیز در این رتبه بندی قرار گرفته است. منابع مورد تحلیل شاخص های این نظام رتبه بندی، شامل اطلاعات خوداظهاری دانشگاه ها، پایگاه اسکوپوس و نظرسنجی از پژوهشگران دنیا است. انتشارات مورد بررسی نیز شامل مقاله در مجلات، مقالات مروری، مقالات کنفرانسی، کتاب ها و فصل های کتاب دربازه زمانی پنج ساله (2022-2018) است. همچنین مقالات منتشر شده در مجلات اسکوپوس( دربازه زمانی 2022-2018) که دربازه زمانی ( 2023-2018) به آن ها استناد شده است را نیز مورد بررسی قرار می دهد. اطلاعات خوداظهاری دانشگاه ها مربوط به عملکرد آن ها در سال 2021 است. شاخص های مورد بررسی در این نظام به شرح زیر می باشد: معیار آموزش با وزن 29/5% معیار محیط پژوهش با وزن 29% معیار کیفیت پژوهش با وزن 30% معیار وجهه بین المللی با وزن 7/5% معیار درآمد صنعتی با وزن 4% شایان ذکر است که تغییرات روش شناسی نسخه 2024 تایمز، شامل اضافه شدن 4 شاخص جدید به این نظام رتبه بندی (شاخص های قدرت پژوهش، برتری پژوهش، تاثیر پژوهش و تعداد اختراعات منتشر شده) است.

27 09 2023

جلسه شورای نشر کتاب دانشگاه برگزار شد

پنجاه و دومین جلسه شورای نشر کتاب دانشگاه رأس ساعت 08:30 صبح روز سه شنبه مورخ 1402/07/04 در سالن شورای معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد. در این جلسه درخواست چاپ 6 عنوان کتاب از اساتید محترم دانشکده های فنی و مهندسی شرق گیلان، کشاورزی، ادبیات و علوم انسانی، منابع طبیعی، معماری و هنر مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نتایج داوری کتاب ها، در خصوص چاپ و یا عدم چاپ آنها در مرکز نشر دانشگاه، تصمیم گیری شد. گفتنی است از 6 عنوان کتاب مطرح و بررسی شده در جلسه امروز، 1 عنوان از نوع تألیف و 5 عنوان از نوع ترجمه بوده است. همچنین یک مورد درخواست درج آرم دانشگاه روی جلد کتاب تألیف شده توسط عضو محترم هیأت علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی که مقرر است در انتشارات خارج از دانشگاه به چاپ برسد مطرح و با درج آرم دانشگاه روی جلد کتاب موافقت شد. گفتنی است کتاب مذکور قبلاً مراحل داوری در دانشگاه گیلان را طی نموده و مورد تأیید داوران و شورای نشر قرار گرفته است. در انتهای جلسه بر اساس مصوبه هیأت ممیزه محترم دانشگاه، در خصوص کتاب های چاپ شده اساتید محترم در انتشارات خارج از مرکز نشر دانشگاه گیلان با عنوان «تألیف یا تصنیف» در پرونده های ارتقای مرتبه، تبدیل وضعیت و ترفیع اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه که تعیین نوع کتاب به حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه واگذار شده است، برای 5 عنوان کتاب ارسالی از سوی دانشکده ها با عنایت به نظرات داوران، در شورای تخصصی نشر کتاب دانشگاه، تصمیم گیری و نوع کتاب ها تعیین شد.

22 08 2023

آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان در زمره آزمایشگاه های 1 درصد برتر دانشگاه های جامع کشور قرار گرفت

بر اساس جدیدترین ارزیابی عملکرد و رتبه بندی آزمایشگاه های کشور در سال 1401 که از بین 590 مرکز شامل 868 آزمایشگاه به طور سالانه توسط شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می گیرد، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان با کسب رتبه 22 کشوری و رتبه 2 آزمایشگاه های مرکزی دانشگاه های جامع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمره آزمایشگاه های 1 درصد برتر وزارت عتف در سطح ملی قرار گرفت. آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان ضمن کسب صلاحیت های آزمایشگاهی ایزو 17025، همکار استاندارد، مرجع گمرک جمهوری اسلامی ایران، معتمد غذا و دارو، معتمد محیط زیست، معتمد تراریخته و ... در راستای گسترش ارائه خدمات تخصصی و دانش بنیان در سطح استان، منطقه و بین الملل با رویکرد تنوع بخشی به مقوله برند سازی و متنوع سازی درآمد های اختصاصی دانشگاه، با فراهم نمودن زیرساخت های مناسب و استقرار الزامات مدیریتی و بکارگیری پرسنل توانمند در حوزه های مختلف کشاورزی و غذایی، فرآوردهای گوشتی و لبنی، آرایشی و بهداشتی، آب و نوشیدینی ها، فرآورده های آلیاژی، پلیمری، شیمیایی، معدنی و ... با برخورداری از ده ها دستگاه استراتژیک و پرکاربرد در حوزه های تخصصی، ضمن استقبال از ارائه خدمات علمی به دانشجویان، اساتید، پژوهشگران و مراکز علمی و صنعتی و تحقیقاتی منطقه و کشور، آمادگی عقد قرارداد و ارائه خدمات به تجار، شرکت های صنعتی و دستگاه های اجرایی استان، کشور و خارج از کشور را دارد. متقاضیان محترم برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست نوبت می توانند به سایت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه گیلان به نشانی labsnet.guilan.ac.ir  مراجعه و یا با شماره مستقیم 33690451-013 تماس حاصل نمایند.  

15 08 2023

بر اساس جدیدترین رتبه بندی وبومتریکس؛ دانشگاه گیلان در جمع ده دانشگاه برتر وزارت علوم قرار گرفت

 در جدیدترین رتبه‌بندی وبومتریکس(نسخه جولای ۲۰۲۳)، دانشگاه گیلان در جمع ده دانشگاه برتر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. در این رتبه بندی دانشگاه گیلان رتبه  1360 در بین ۳۱ هزار موسسه جهانی و رتبه 17 در میان 440 موسسه‌ی ایرانی را کسب کرد. رتبه‌بندی وبومتریکس، در سال ۲۰۰۴ با هدف ارائه پوشش کامل موسسات آموزش عالی در هر کشور آغاز شد و هر شش ماه یکبار (جولای و ژانویه)، بیش از ۳۰۰۰۰ موسسه آموزشی، پژوهشی و دانشگاهی را از حدود ۲۰۰ کشور از سراسر جهان، بر اساس شاخص هایی همچون مشاهده پذیری (تاثیر محتوای وب با وزن 50 درصد) از سامانه Ahrefs Majestic، دسترسی آزاد (تعداد استنادات از 310 نویسنده برتر) با وزن 10 درصد از سامانه Google Scholar profiles و برتری (مقالات برتر) با وزن 40 درصد از سامانه Scimago رصد و نتایج آن را منتشر می نماید. از جمله اهداف این رتبه بندی ارتقا کیفیت تحقیقات پژوهشگران در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، تشویق دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به تولید و انتشار فعالیت های خود به صورت محتوای الکترونیکی و  ارتقا دسترس پذیری عمومی جامعه است.  

13 08 2023

سومین جلسه شورای سیاست گذاری آزمایشگاه های دانشگاه برگزار شد

سومین جلسه شورای سیاست گذاری آزمایشگاه های دانشگاه با حضور ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر نجفی، معاون پژوهش و فناوری، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، روسای دانشکده های علوم پایه، فنی و علوم کشاورزی و رئیس اداره امور آزمایشگاه ها در تاریخ 1402/5/22 در اتاق شورای معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه برگزار شد. در این جلسه ضمن بیان دیدگاه های اعضای جلسه در خصوص اهمیت خرید و بروز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه و همچنین تعمیر دستگاه های معیوب و ازکارافتاده برای پیشبرد امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی با رویکرد ارتقاء رتبه و جایگاه دانشگاه در نظام های ارزیابی ملی و بین المللی، ریاست محترم دانشگاه با تخصیص مبلغ 80 میلیارد ریال جهت تجهیز و تعمیر ناوگان تجهیزاتی آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه موافقت نمودند و بیان داشتند که با توکل به خدا در آینده نزدیک ضمن ایمن سازی بیشتر فضاهای آزمایشگاهی اعتبارات مطلوبی نیز برای خرید تجهیزات جدید آزمایشگاهی و دستگاهی به معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تخصیص داده می شود.